Barselona. Gaudi.

Autors: Vineta Radziņa

Barselona ir pilna ar dažādiem vēstures un kultūras objektiem. Var apcerēt Kolumba pasaules atklāšanas braucienus, Dalī šķībo pulksteņu gleznošanu un Pikaso kubismu - tas viss pieder Barselonai. Tie ir viņas dēli, bet es šoreiz par Gaudi. Antonio Gaudi. Viņš ir viens no slavenākajiem spāņu arhitektiem. Man jau šķiet, ka viens no slavenākajiem visu laiku un tautu arhitektiem!  Lai gan Gaudi oriģinālie un neparastie darbi sākumā tika izsmieti, šobrīd tie iemantojuši atpazīstamību visā pasaulē. Par dažiem no tiem:hyu

1.Guell parks.

Ieeja gandrīz visās arhitekta Antonio Gaudi ēkās Barselonā ir par maksu, taču šis ievērojamais parks joprojām ir apmeklējams par brīvu (ja neskaita pašu rozīnīti, proti, laukumu. Lai skatīto to - jāmaksā). Guela parks iekļauj sevī visas Gaudi ģeniālās tehnikas. Tās ir dārza komplekss ar dažādiem arhitektūras elementiem, kas atrodas Karmela kalnā. Turklāt, no Guela parka paveras skaists skats uz pilsētu. Guela parka platība ir vairāk nekā 17 hektāru, un tas ir viens no lielākajiem arhitektūras darbiem Eiropā. Parks ir pasludināts par izcilu nacionālu pieminekli un atrodas UNESCO aizsardzībā. 

hyi

Laukums, kuram gar malām ir līkumoti soli, kurus sedz trencadis mozaīka - pirmā kolāža pasaulē. Skats no šī laukuma uz parku un pašu Barselonu ir pavisam neslikts!

bgt

Divu joslu kāpnes. Kurām pa vidu pūķis (man jau gan izskatījās pēc ķirzakas). Te mēs redzam mūsu laika postu - vai ir daudz cilvēku, kuri skatās uz to, ko ir atbraukuši baudīt un piedzīvot? Cik ir cilvēku bez foto un cita veida tehnikas vai vismaz ar neaktīvu tehniku rokās?

gtyu

Pats ķirzakpūķis.

hyuyi

Nu ja, Gaudi :)

hyui

Protams, marta beigās Barselonā spāņu ziemas ziedētāji jau noziedējuši - mimozas, magnolijas, kamēlijas jau briedina sēklas. Savukārt - akācijas, palmas, platānas, citrusi - pašā plaukumā.

hyui

Var tikai brīnīties un domāt - kā var izsapņot ko tādu?!

hyui

gtyu

hyui

gtyu

Oleandri vēl tikai pumpuros...

hyuim

Visu šo skaistumu (centrālo laukumu), tur 86 kolonnas, kuras kopāņemtas veido zāli. Salīdzinot ar visu parku - kolonnas ir neparasti tradicionālas.

gtyu

Kolonnas.

hyui

Parkā daudz soliņu, atpūtas vietu, piknikvietu. Steidzīgam tūristam vēlams atvēlēt pusi dienas, baudītājam - visu dienu.

Ja par parkiem, kurus skārusi Gaudi roka, tad esot vēl pavisam jaunam tam gadījās piedalīties Citadeles parka ierīkošanā. Burvīgs visās izpausmēs un nozīmēs!

2.Casa Mila

hyui

Casa Mila un Gaudi projektētie gaismekļi. Apgaismo naksnīgo Barselonu vēl joprojām. Šai ieliņā vakarā, kad seju skar siltais dienvidu vējš no Vidusjūras...

Gaudi ēku Casa Mila sāka celt tieši pēc Casa Batllo (māja, kuru sauc arī par kaulu māju) pārbūves 1906. gadā. Kādu bagātu biznesmeni tik ļoti iespaidoja Casa Batllo īpatnējā arhitektūra, ka viņš nolīga Gaudi, lai arī viņam uzbūvē līdzīgu, tikpat neparastu ēku. Casa Mila arhitektam izdevās mazāk krāsaina, taču pat vēl netradicionālāka – mājā nav izmantota neviena pati taisna līnija. Dažiem mājas secīgie balkoni izskatās kā viļņi, citiem mājas fasāde atgādina klints veidojumu ar alām. Casa Mila jumta terasē atrodami sirreāli, krāsaini skursteņi.

hyui

Skursteņi un to mozaīka.

Pati ēka...mani neuzrunāja tik ļoti, kā citi Antonio veikumi, bet ēkā ir ekspozīcija, kurā atrādīts iespējamais Gaudi domu gājiens veidojot un projektējot savus darbus. Dabas materiāls, no kura tas iespaidojies, modeļi, paraugi. Interesanti.

hyui

gtyu

Modeļi, paraugi...

3.Sagrada Famila

gtyu

Jā, skats, kurš redzēts bez sava gala - žurnālos, grāmatās, fotoalbūmos. Banāli? Varbūt, bet cilvēks, kas var radīt ko tādu ir ĢENIĀLS! Un šāds skaistums ir bauda acīm, miers sirdij un ... nedomāju, ka tā var būt par daudz!

Baznīca ir ievērojamākais Gaudi darbs un viņa, kā arī Barselonas pilsētas, atpazīstamības simbols. Katedrāles celtniecība tika aizsākta 19. gadsimta 80. gados, taču tā joprojām nav pabeigta – būvdarbus plānots pabeigt ap 2026. gadu.

sw

Savus pēdējos dzīves gadus Gaudi pilnībā veltīja šim projektam, un līdz viņa nāves brīdim, 1926. gadā, bija pabeigta tikai ceturtā daļa katedrāles. Sagrada Familia ir milzīga, tās augstākās smailes plānotais augstums 170 metri, katedrāles dizains ir baznīcai neraksturīgs, bet, lai gan celtne ir nepabeigta, to ir vērts aplūkot un iepazīt pilnīgi citādu arhitektūru.

hyui

1926. gada 7. jūnijā Antoni Gaudi sabrauca tramvajs. Viņa nabadzīgā izskata dēļ neviens taksists nevēlējās aizvest viņu uz slimnīcu, baidoties, ka par braucienu netiks samaksāts. Galu galā viņš tika nogādāts nabadzīgo slimnīcā Barselonā. Neviens nepazina ievainoto mākslinieku, līdz viņa draugi atrada viņu nākamajā dienā. Kad viņu mēģināja pārvietot uz labāku slimnīcu, viņš atteicās, sakot: „Mana vieta ir šeit, starp nabagiem.” Viņš mira pēc divām dienām, un viņu apglabāja viņa nepabeigtā meistardarba La Sagrada Família centrā.

hyui

Dzintars! Tīrs un dzidrs dzintars.

hytre

Kāpnes uz debesīm varbūt..

Gaudi Brselonā ir ik uz soļa - ielu laternās, baznīcu smailēs, dzīvojamās mājās un pat ielu flīzēs.

gtyu

Man nav nācies ne vienā citā pasaules metropolē mīt kājām tik izcila cilvēka veidotu rakstu. Gaudi lielā aizraušanās bija Daba, tieši ar lielo burtu rakstāma, un Ģeometrija. Un abas šīs mīlestības var redzēt viņa darbos, dižos darbos!

Ja esat tuvu Braselonai, iebrauciet!! Nenožēlosiet!!

Veiksmīgi, Vineta.

 Izmantojot publicēto informāciju vai foto, lūgums norādīt atsauci www.labavide.lv un foto - Laba Vide fotoarhīvs.

Komentāri